Hälsa

Spartips: hur man köper för fyra personer med 100 euro

Spartips: hur man köper för fyra personer med 100 euro

Henry Ford sa en gång: “Du blir inte rik med vad du tjänar, men med vad du inte spenderar.” Det är därför vi nyligen uppfostrade dig Instagram Jag frågar: “Hur mycket pengar spenderar du på matvaror i veckan?” Du brukar använda 100 EUR av familjens budget för att försörja en familj på fyra på en vecka. Några fler, men andra också lite mindre. Vi har ditt bästa Topp 11 tips för att spara sammanfattas. Eftersom vi alla vet: HJÄLP! Barn äter oss fattiga!


Bara de som handlar kan spara pengar. Därför bör du tänka på vad du ska laga den här veckan i förväg. Ett Menyplan (detta är lätt att göra själv), hjälper dig med översikten. Det ger dig också många idéer om vad du kan laga så att det inte alltid blir detsamma vid bordet. jag har en Bakgrund av mer än 100 menykort från vilken jag alltid förbereder en varierad veckomeny.

Menyplaneraren gör det självMoralistisk menyplanerare – hjälper till att planera måltider och shopping

Förresten: om du handlar utan att planera och utan en inköpslista kommer du att köpa mellan fem och tio saker till!

Innan du skriver en inköpslista med din menyplan bör du veta hur det ser ut i dina skafferier. Har du Grundläggande livsmedel som ris, pasta, mjöl, socker, …. fortfarande tillräckligt hemma? Vad behöver du för rätterna på din meny och vad har du redan hemma? Att stanna i mataffären och inte veta om det finns tillräckligt med potatis hemma för potatisgulash sparar inte bara krångel utan också pengar.

Bläddrar in Användar information från snabbköpet innan du skriver inköpslistan: Kanske finns en artikel du behöver i lager. Eller ännu bättre: du planera menyplanen med rabattkampanjer: Malet kött är för närvarande i aktion, så den här veckan finns det malet empanadas.

Om du har ett dyrt föremål eller en viss produkt i stora mängder du behöver och vill veta om det för närvarande är i aktion, då kan jag ge dig det Lagerfinder-app rekommendera. de Appen söker i alla broschyrer och visar dig i vilken butik produkten för närvarande finns tillgänglig.

Skriv inköpslista

Om du vet vilka livsmedel du behöver under veckan kan du också skriva en inköpslista. Vi gillar att göra det med honom App Bring! som min man och jag kan luta oss på. Vem som helst kan ändra listan, och alla har den alltid i fickan när de köper spontant.

Topp 11 matbesparingstipsvår digitala inköpslista

Viktigt: köp bara det som finns på inköpslistan och låt inte ditt begär leda dig

Många av er fyndjägare köper paket i bulk. Framförallt för icke-fördärvliga produkter Till exempel toalettpapper, stora förpackningar är värda det om du har utrymme att lagra dem.

TILL Bulkpaket med utgångsdatum Tänk noga i förväg om du kan använda dem inom perioden. dricks: Ett stort köttpaket är vettigt om du använder en del omedelbart och fryser den andra i portioner. Några av er köper också frysta grönsaker i bulk!

Att köpa stora paket för enbart pris är meningslöst om du inte har en plan för huruvida och hur du använder det. Så bulkpaketet blir ett förlorat företag.

Handla bara en gång i veckan: Många av er gör din dagligvaruhandel i lågprisbutiker. Detta fungerar bara om du i förväg har en översikt över vad du behöver för hela veckan (nyckelordsmenyplan). De som bara köper mat en gång i veckan sparar mycket jämfört med de som handlar tre gånger i veckan. Och: om du planerar framåt för hela veckan kan du också köp större och billigare paket (se punkt 4).

Bröd, frukt och grönsaker kan köpas färska från bageriet / fruktleverantören under veckan. Tips för att spara ges i punkt 9.

Handlingsområden i snabbköpet

Förresten, varje stormarknad har vissa områden där det alltid presenterar reklamprodukter. Besök detta område när du shoppar, för kanske finns det något på din inköpslista just nu.

Stormarknader får mest nytta av varumärkesprodukter. Det är därför de alltid placeras i hyllorna i ögonhöjd. de Vanligtvis hittar du billigare produkter nedan. eller högst upp på hyllorna, där de är svårare att nå.

Marknadsforskare vet mycket väl att mänskligheten är bekväm och inte gillar att buga.

Dessutom finns det fortfarande många hyllplaner tillgängliga för högerhänta: Till höger de dyraste produkterna, till vänster de billigaste.

Varning med UVP-information: Tillverkarens rekommenderade pris beräknas i allmänhet till en högre ränta. Om priset nedan är mycket billigare kommer många att luras av den enorma prisskillnaden.

ccipeggy / Pixabay

Supermarket knep:

  • Har du någonsin märkt det Grundläggande livsmedel som distribueras i butiken så du måste gå överallt.
  • Många gånger kommer det Erbjud tabeller placeras på ett sådant sätt att du går in i en annan korridor som du annars inte skulle ha besökt. Där kommer du att bli frestad att lägga något i kundvagnen som inte finns på listan.
  • Gångarna med dyra föremål är huvudsakligen tätast Vad andra. Som ett resultat går du långsammare och är mer benägna att köpa några av dessa produkter.
  • frukt och grönsaker det är alltid det stormarknadens första zon: Å ena sidan för att det ser bra ut, å andra sidan för då köper vi hälsosamma produkter i början och då är vi mer tillgängliga för godis.
  • Stormarknader arbetar mycket med ljus: Frukt, grönsaker, bröd eller kött tänds särskilt för att få dem att se fräscha ut. Dessutom är hyllorna och aldrig gångarna upplysta så att vår uppmärksamhet riktas mot produkterna.
  • Det mest framgångsrika tricket är definitivt det Område framför lådan, som utan tvekan var och en av oss redan har tillgång till. Föräldrar med barn älskar särskilt detta område 😉
  • Prospekt-reklamartikel De finns ofta på baksidan av butiken, så du måste skicka så många produkter som möjligt.
  • Uppmärksamhet åt Grävningstabeller: Här blandas de reducerade produkterna ofta med dyrare. Så se till att du verkligen får ett fynd med att böka servis. Och framför allt, behöver du verkligen fyndet?

Om du känner till stormarknadernas knep faller du inte lätt för deras fälla!

När du jämför produktpriser, var alltid uppmärksam på dem. “Priser per kilo”, “per liter”, “per tvättcykel”. Detta är det enda sättet att jämföra artiklar. Jag märkte att den stora chokladkakan ibland har ett högre pris per gram än den lilla kakan.

Se också upp för falska förpackningar: Förpackningen är vanligtvis särskilt stor för att ge intryck av att det finns mycket inuti. Eller så finns det + 20% mer innehåll i paketet. Bli inte blind av dessa egenskaper, eftersom priset per 100g ofta är ännu dyrare än konkurrenterna.

20% mer innehåll betyder inte att det är billigare för det!

Var alltid uppmärksam på dem Giltighetstid för produkterna. När du letar efter den första produkten på den kylda hyllan får du ibland en som går ut nästa dag. Även om de för det mesta fortfarande är ätliga har jag oavsiktligt varit tvungen att kasta ut en eller annan mat.

För varor som är kända för att säljas snabbt är det dock värt att använda billigare priser på grund av den korta hållbarheten.

Lästips: Du hittar 11 knep för hur du får maten att hålla längre HÄR.

Välkänt och ändå ofta inte lätt att genomföra – när du skriver inköpslistan och köper dig själv måste du vara full för att inte bli frestad. När jag handlar kan du omedelbart veta när jag var hungrig och när jag inte var.

Det finns många butiker, bagerier och grönsaker. Billigaste lättfördärvliga varor strax före stängningstid. Så när din man kommer hem från jobbet på kvällen skickar han honom för att hämta rullar.

Tillagade måltider smakar hälften så bra och är dubbelt så dyra. Bröd, kakor, kakor, pizza, lasagne, pannkakor och mer – du kan köpa allt klart. Det är okej också, för då och då måste du vara snabb. Vi är inte alla supermödrar. Men om möjligt lagar många av er färska och ensamma.

Gryn av dumplings - enkelt recept - säkert att lyckas

Säsongsprodukter Det är de alltid billigare: Stormarknader vill sälja färska produkter som för närvarande är rikliga innan de går dåligt. Det är därför tomater, till exempel, är mycket billigare på sommaren än på vintern.

Dricks: Köp säsongsbetonat och därför billigare, laga säsong, koka och frysa.

Fler tips från dig att spara:

  • Ät mindre kött: koka baljväxter istället för kött
  • Gör sylt, spridning och kompott själv
  • Drick kranvatten istället för att köpa juice, bubblande kranvatten
  • Köp fryst fisk och grönsaker. Fördel: Det varar längre, det är också hälsosamt och det finns ofta rabatterade erbjudanden.
  • Kasta inte något, frys inte eller värm det inte på natten

Hur mycket kostar ett barn?

Att shoppa med barn är en av dessa saker. Å ena sidan är de medvetna vissa produkter för barn placerade som transporterar de små till Wagerl obemärkt. Å andra sidan, med barn nTa dig inte tid att jämföra priser eller det Observera utgångsdatumet. För att inte tala om att shoppa med barn på ett eller annat sätt

Ät med mormor och farfar

Mitt favorittips: ”Vi gillar att äta middag med våra farföräldrar på helgerna. Det sparar pengar, tid och smakar alltid gott. “

Förresten, Patricia från Moms Blog visar hur du klarar dig med 100 euro hushållspengar per vecka.

Vilka är dina pengarsparande shoppingtips?

Topp 11 matbesparingstipsFäst mig på Pinterest

Du kanske också gillar


Botón volver arriba

Annonsblockerare upptäckt

Du måste ta bort AD BLOCKER för att fortsätta använda vår webbplats TACK